Homilia 2003

5 października 2003r. nasza parafia przeżywała uroczystości z okazji 21 rocznicy kanonizacji św. Maksymiliana Marii Kolbego. Do tak ważnego wydarzenia przygotowaliśmy się poprzez rekolekcje, które prowadził ojciec Sławomir Zieliński z sanktuarium Matki Bożej Rychwałdzkiej.

W niedzielę o godz. 11.00 Ksiądz Biskup Ordynariusz Tadeusz Rakoczy wraz z przedstawicielami kapłanów naszej diecezji celebrował uroczystą Eucharystię, w której wzięli udział: Pan Prezydent Miasta Oświęcim Janusz Marszałek, Pan Starosta Powiatu Oświęcimskiego Józef Kała, Ks. Rektor Andrzej Mojżeszko wraz z klerykami krakowskiego Wyższego Seminarium Duchownego z naszej diecezji, ojcowie franciszkanie z Niepokalanowa, Harmęż i z Rychwałdu, przedstawiciele parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy z Rycerki Górnej wraz z Ks. Wiesławem Płonką oraz Żywczanie -Asysta Żywiecka przy konkatedrze Narodzenia NMP z Żywca. Byli ponadto ubrani w strojach odświętnych członkowie grup przyparafialnych: Straż Honorowa Najświętszego Serca Pana Jezusa, Zrzeszenie Ludzi Gór, Związek Podhalan, Bractwo Trzeźwości i Męska Róża Różańcowa. Przed uroczystą Eucharystią wystąpił Zespół "Zbrucz" z Tarnopola na Ukrainie, a w nastrój uroczystości wprowadził nas swym komentarzem ks. Wojciech.

Na rozpoczęcie Mszy Św. Ksiądz Proboszcz Józef Niedźwiedzki - gospodarz uroczystości, witając przybyłych gości i pielgrzymów, powiedział: "14 sierpnia wspominamy dzień męczeńskiej śmierci ojca Kolbego. Ten dzień przywołuje jego żertwę i ofiarę. Beatyfikacja i kanonizacja jest aktem Kościoła potwierdzającym świętość i heroiczność życia człowieka. Świętość ojca Maksymiliana Marii Kolbego została potwierdzona w dwóch aspektach: jako wyznawcy - przez Ojca Św. Pawła VI, oraz męczennika - przez Ojca Św. Jana Pawła II 10.X.1982 r. Wspomnienie kanonizacji jest odpowiedzią na dar świętości potwierdzonej decyzją Kościoła. Chcemy ją składać co roku, by wyrazić radość i otwartość serca na to bezcenne świadectwo życia ojca Maksymiliana. Równocześnie chcemy doświadczać jego wstawiennictwa przed obliczem Bożym. W tym roku chcemy Cię szczególnie prosić, św. Maksymilianie, abyś swoim wstawiennictwem objął Ojca Św. Jana Pawła II, bo już za kilka dni będziemy obchodzić 25 rocznicę Jego posługiwania na Stolicy Piotrowej. Miej w opiece naszą diecezję, jej pasterzy i wierny lud. Ty, który jesteś patronem na trudne czasy, swoją miłością obejmij wszystkich, którzy doświadczają trudów i niepokojów współczesnego życia w naszej ojczyźnie. Ucz nas rozwiązywać zawiłe problemy i niełatwe zadania naszego życia w miłości ku chwale wszechmogącego Boga".

W homilii Ksiądz Biskup Tadeusz Rakoczy, odwołując się do książki pt. "Ludowe opowiadania arabskie", porównał każdy zły czyn człowieka do jednego ziarnka piasku rzuconego przez Boga na ziemię. A ziemia według opowiadania była na początku wielkim kwitnącym ogrodem. Ziarnka piasku opadały i powstawała pustynia.

Człowiek, nie zauważając zła, jakie pełni, zaczyna nie dostrzegać swoich grzechów: "i w ten sposób powstają pustynie, które powiększają się coraz bardziej każdego dnia (...). Ludzie nie tylko zdemontowali ten kwitnący ogród, który wyszedł z ręki Boga Stworzyciela (...), ale historię ludzkości uczynili w XX wieku bezbrzeżną pustynią, na której straszą jeszcze dziś zgliszcza i ruiny nienawiści, gwałtu, egoizmu, nadużywania władzy i śmierci milionów niewinnych ludzi".

Biskup Tadeusz Rakoczy w dalszej części homilii powiedział, że Auschwitz, Majdanek, Dachau i stalinowskie łagry są nie tylko pustyniami, ale piekłem na naszej ziemi. "Stanowią one owoc sprzymierzenia się człowieka z diabłem". Ordynariusz apelował: "nie redukujcie, nie czyńcie tego kwitnącego ogrodu pustynią. Nie zamieniajcie ziemi w piekło. I ten głos musi dochodzić do ludzi, którzy dziś decydują nad kształtem Europy i decydują o jej konstytucji". Pod koniec kazania bp Tadeusz ukazał życie kanonizowanego przed 21 laty św. Maksymiliana Marii jako jedną wielką drogę do Boga: "kontemplacja Niepokalanej i miłość do Niej sprawiły, że Zduńska Wola, Pabianice, Niepokalanów, Rzym, Kraków, Lwów, Nagasaki i Oświęcim stały się dla św. Maksymiliana drogą do Boga".

Maksymilian, okazując tak wielki akt miłości w miejscu pogardy i nienawiści człowieka, w sposób szczególnie dosłowny wypełnił słowa Odkupiciela: nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś oddaje życie swoje za przyjaciół swoich". Następnie przedstawiciele grup parafialnych zanosili do Boga modlitewne wezwania w poszczególnych intencjach nie zapominając o kapłanach obchodzących jubileusz 40-lecia święceń, wśród których należy wymienić samego Księdza Biskupa Tadeusza oraz Ks. Kanonika Stanisława Górnego.

W procesji z darami członkowie róż męskich, żeńskich, młodzieży, dzieci oraz ministrantów i lektorów złożyli je na ręce dostojnego Celebransa.

Całą uroczystość uświetniał śpiewem zespół "Concentus" i chór parafialny.

Joomla templates by a4joomla